Na Zdrowie!

Jak to mówią jest zdrowie jest wszystko. Znajdziesz tutaj opis ośrodków które zajmują się lecznictwem, rehabilitacją. No to zdrówko, zapraszam...

http://www.polpharma.pl/pl/dla-pacjenta/zartuj-na-zdrowie/


 Ośrodek położony jest w centrum Rabki-Zdrój na południowym stoku góry Bania. Roztacza się stąd piękny widok na całą okolicę. Do dyspozycji gości oddajemy 2 i 3 osobowe pokoje oraz komfortowe apartamenty. Na terenie ośrodka znajduje się przestronna stołówka, kawiarnia z bilardem, nowocześnie wyposażona baza rehabilitacyjna, sauna, jacuzzi, solarium, kioski internetowe oraz domowe przedszkole dla maluchów, gdzie prowadzone są zajęcia pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Wszystkie zabiegi wykonywane są na miejscu w naszym Sanatorium:
  • inhalacje solankowe i lekowe
  • masaże suche
  • masaż sekwencyjny BOA
  • aquavibron
  • hydromasaże z ozonoterapią
  • jaccuzi 5 osobowe
  • kąpiele solankowe
  • krioterapia
  • magnetoterapia i magnetostymulacja
  • ultradźwięki, diadynamik, prądy interferencyjne, interdyn
  • jonoforeza, laseroterapia, lampa kwarcowa i sollux
  • lampa BIO-V
  • gimnastyka indywidualna (UGUL) i w grupie
  • sauna, solarium.

Nasze główne profile leczenia to:

  • układu krążenia
  • choroby układu oddechowego
  • neurologiczne
  • reumatologiczne
  • laryngologiczne
  • alergologiczne
  • wad postawy
  • kręgosłupa
  • z dziecięcym porażeniem mózgowym.                                                                                              
    ................................................................................................................................................
    Uzdrowisko Rabka S.A. w chwili obecnej funkcjonuje na podstawie aktu komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego P.P. Uzdrowisko Rabka z dnia 30.12.1998 r.

    W Spółce wydzielone są:
  • Niepubliczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, działający na podstawie ustawy z dnia 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. 91/408/912 z późn. zm.), zarejestrowany w dniu 10.11.1998 r. w rejestrze ZOZ Wojewody Nowosądeckiego, a później Wojewody Małopolskiego
  • Uzdrowiskowy Zakład Górniczy, działający na podstawie ustawy z dnia 4.02.1994 r., prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. 27/96/94 z późniejszymi zmianami)
Uzdrowisko Rabka S.A. - jednoosobowa spółka Skarbu Państwa dysponuje obecnie bazą łóżkową w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych o łącznej liczbie 700 łóżek , w obiektach:








Profile leczenia
Specjalizujemy się w leczeniu schorzeń o następujących profilach:

Leczenie dzieci
  • schorzenia układu oddechowego (astma, alergia)
  • schorzenia przemiany materii (cukrzyca, otyłość)
  • schorzenia kardiologiczne
  • schorzenia narządu ruchu (z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach)
Leczenie dorosłych
  • schorzenia układu oddechowego (astma, alergia)
  • schorzenia układu krążenia
  • rehabilitacja po zawałach serca i zabiegach kardiochirurgicznych
  • rehabilitacja i prewencja rentowa chorób układu krążenia
  • schorzenia przemiany materii (cukrzyca, otyłość)
  • schorzenia narządu ruchu (z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach)
..........................................................................................

Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe (dawny GORD) im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju. ŚCR-U jest sanatorium, które leczy małych pacjentów w wieku od trzech do osiemnastu lat oraz osoby dorosłe.
   Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym trwa 27 dni (dla dzieci), 21 dni (dla dziecka z opiekunem) oraz 21 dni (dla pacjentów dorosłych). W nowootwartym Oddziale Szpitala Rehabilitacji Ogólnoustrojowej pobyty są od 3 do 5 tygodni w zależności od typu schorzenia. Powyższa działalność jest refundowana przez NFZ.       
                          
........................................................................................................................................ 
Krótka historia ŚCR-U… 
   Leczenie małych pacjentów, głównie ze Śląska, rozpoczęto w poprzedniej siedzibie zakładu, przeszło 86 – lat temu -  w budynku PCK. Działalność sanatoryjno – prewentoryjno - kolonijną na około 100 łóżek prowadzono aż do wybuchu wojny.
   Po wyzwoleniu w 1946 wznowiono działalność. Potrzeby były ogromne. Duża liczba chorych na gruźlicę dzieci wymagała radykalnych rozwiązań. Postanowiono wybudować nowoczesny obiekt sanatoryjny. Grupa inicjatorów z województwa śląskiego z ówczesnym V-ce Wojewoda generałem Jerzym Ziętkiem podjęła się karkołomnego zadania, jakim w tamtych latach, było wybudowanie największego w Polsce sanatorium dla dzieci.
   Ogromne, nowoczesne  sanatorium, mogło przyjąć ponad 700 dzieci. Działalność leczniczą  o profilu przeciwgruźliczym rozpoczęto 1 stycznia 1950. Do połowy lat 60 leczono gruźlicę układu oddechowego i kostno stawowego. Potem rozpoczęto tu leczenie między innymi schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, wad postawy, a w ostatnim czasie otyłości. Do 2009 przyjeżdżało tu po zdrowie przeszło 350 000 pacjentów.
   Poszerzenie bazy leczniczej do 760 łóżek było możliwe po  wybudowaniu w latach 1970 – 1973 szkoły. W całym okresie działalności  ośrodka nauczyciele  i wychowawcy zawsze wspomagali procesy leczenia  i rehabilitacji.
   Niestety niefortunna reforma służby zdrowia w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego dla dzieci doprowadziła do  tragicznej sytuacji finansowej.
   Dzięki ogromnej pomocy i zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który uznał, że nie można likwidować Centrum o tak ogromnym znaczeniu dla ratowania zdrowia dzieci i postanowił przeznaczyć środki na jego modernizację, obecna dyrekcja realizuje własny program restrukturyzacyjny w całości finansowany przez Śląski Urząd Marszałkowski. Dzięki temu Centrum będzie mógł przyjmować nie tylko same dzieci ale także dorosłych i dzieci pod opieką osób dorosłych w nowoczesnej bazie hotelowej.
   Planowane robóty modernizacyjne Centrum zakończono w 2010 roku. W roku bieżącym oddano do użytkowania nowe pomieszczenia dla Oddziału Rehabilitacji Stacjonarnej Ogólnoustrojowej, Przychodni Rehabilitacyjnej, Oddziału "Dziecka z Opiekunem" i nowego Oddziału Fizykoterapii.
   Szpital specjalizuje się w leczeniu wad postawy, leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych oraz otyłości u młodzieży i dorosłych.
   
W dniu 15 stycznia 2010 r. Zarząd Województwa Śląskiego, w związku ze zmianą profilu działania, zmienił dotychczasową nazwę Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci na "Śląskie Centrum Rehabilitacyjno - Uzdrowiskowe im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju".
 
 Historia Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr. Adama Szebesty sięga okresu międzywojennego, gdzie uzdrowisko cieszy się już sławą międzynarodową. W 1924 roku przedstawiciel PCK okręgu śląsko-dąbrowskiego zakupił pierwsze parcele pod budowę zakładu dla dzieci zagrożonych gruźlicą. Kolejne lata przynoszą dalszy rozwój Centrum. Powstają nowe budynki sanatoryjne, a w roku 1973 zostaje oddana do użytku szkoła podstawowa.

Obecnie Centrum przyjmuje jednorazowo kilkaset małych pacjentów miesięcznie.


Profil.

Kogo leczy Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe ?
Szpital specjalizuje się w leczeniu wad postawy, leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych oraz otyłości u młodzieży i dorosłych w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego oraz od 1 stycznia 2011 r. otworzył oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla dorosłych i Przychodnię Rehabilitacyjną.


Profil i rodzaje zabiegów.

Oferujemy leczenie takich schorzeń jak:
- wady postawy (w tym: boczne skrzywienie kręgosłupa),
- schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych,
- alergie,
- astma oskrzelowa,
- otyłość.
Zabiegi, jakie oferuje Centrum w zależności od typu schorzenia:
- dla wad postawy: zabiegi podstawowe - gimnastyka korekcyjno-oddechowa, ćwiczenia w basenie (pływalnia), masaż suchy, inhalacje solankowe oraz zabiegi fizykoterapeutyczne w zależności od potrzeb indywidualnych, hydroterapia,
- dla schorzeń dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, schorzeń przewodu pokarmowego i nerek: zabiegi podstawowe - gimnastyka oddechowa, ćwiczenia w basenie, inhalacje solankowe i lekowe, spirometria w oddz. astmy oskrzelowej, gimnastyka ogólnorozwojowa.
Ośrodek dysponuje oddziałem Matka z Dzieckiem dla pacjentów w wieku od 3 do 6 lat przebywających na leczeniu pod opieką rodziców lub opiekunów.

Oferowane są tam m.in. zabiegi: gimnastyka korekcyjna, oddechowa, inhalacje solankowe i lekowe, ćwiczenia w baseniku oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże suche, hydroterapia (w zależności od wskazań).


Wymogi Centrum w stosunku do dziecka.

Uwagi ogólne.
Zakładanym efektem kuracji w uzdrowisku powinna być poprawa ogólnego stanu zdrowia dziecka, a w szczególności:
- polepszenie ogólnego samopoczucia - zarówno fizycznego jak i psychicznego,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- usprawnienie ruchowe,
- zmniejszenie dawki i rodzajów dotychczas przyjmowanych leków.
W tej sytuacji pobyt w uzdrowisku należy traktować jako kontynuację i dopełnienie leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, nie jako wczasy dla dziecka.

4 komentarze:

  1. Dobrze,że są takie miejsca. To jest bardzo ważne, aby takie placówki powstawały. W tego typu miejscach dużo łatwiej jest wrócić do pełni zdrowia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, bardzo fajne zestawienie

    OdpowiedzUsuń
  3. Stres, bóle mięśni, cellulit - to przeszłość! Zabieg Boa to klucz do Twojego zdrowia i komfortu. Działa na zasadzie ucisku pneumatycznego, przyspieszając drenaż limfatyczny i poprawiając krążenie. To doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na bóle, osłabione ciało, lub walczące z cellulitem. Skorzystaj z naszej terapii i poczuj różnicę!

    OdpowiedzUsuń

Powered By Blogger